Czym jest headset w hulajnogach wyczynowych?

2019-07-31
Czym jest headset w hulajnogach wyczynowych?
Headset (stery) jest niezwykle ważnym elementem hulajnóg wyczynowych. Istnieją dwa rodzaje headsetów używanych w hulajnogach: zintegrowane i niezintegrowane. W hulajnogach wyczynowych headset, to zbiór części, które zapewniają widelcowi i systemowi kompresji możliwość obracania się wewnątrz głowicy podestu. Pomiędzy dwoma talerzykami znajdują się łożyska, które zapewniają kontakt o niskim tarciu pomiędzy miską łożyskową a rurką sterującą widelcem. Standardowe headsety w hulajnogach wyczynowych i głowice są wielkości 1 1/8cala. Większa średnica głowicy i headsetu zapewniają dodatkową sztywność elementom sterującym w hulajnodze wyczynowej.  

Headset zintegrowany
Headset zintegrowany wyróżnia się tym, że nie ma talerzyków wciskanych do hulajnogi. Aby móc używać tego typu headsetu, hulajnoga musi mieć wbudowany kubek łożyskowy w podest.  

Headset niezintegrowany
Zasada działania headsetu niezintegrowanego jest dokładnie taka sama jak zintegrowanego, jednak w tym przypadku jest kilka dodatkowych elementów. Główną różnicą są talerzyki, które muszą zostać wciśnięte w głowicę podestu.  Jak dbać o headset?
1. Żeby sprawdzić, czy nie ma luzów w kompresji hulajnogi, należy stopami zacisnąć przednie koło tak aby się nie ruszało, chwycić kierownicę i zacząć ruszać do tyłu i do przodu. Jeśli pojawi się jakiś ruch, to oznacza, że należy ścieśnić system kompresji, odpowiednio go dokręcając.
2. Jeśli headset hulajnogi jest odpowiednio spasowany, jednak wyczuwasz opór lub swego rodzaju piaszczyste, szorstkie uczucie przy obracaniu kierownicą, to może oznaczać, że łożyska uległy zużyciu.
3. Pomimo wielu części, przegląd headsetu jest dość prosty. Jeśli nie masz pewności, możesz zabrać swoją hulajnogę na serwis do sklepu, gdzie odpowiednia obsługa się tym zajmie. Należy zacząć od zdjęcia zacisku, kierownicy i systemu kompresji. Należy uważać, żeby widelec nie spadł. Warto zapamiętać kolejność w jakiej rozkładamy poszczególne elementy, ponieważ w odwrotnej kolejności będzie przebiegała procedura składania. Kiedy wszystkie te elementy są już zdjęte, można zobaczyć, jak wyglądają łożyska. Czy nadają się jeszcze do wyczyszczenia, czy jednak należy je wymienić.Zapraszamy do największego sklepu z hulajnogami w Gdańsku, Trójmieście oraz na Pomorzu gdzie zakupicie hulajnogi wyczynowe, kierownice, kółka oraz inne akcesoria niezbędne do wykonywania tego sportu. Zamówienia można też składać przez stronę internetową. Wszystkie dostępne hulajnogi znajdziesz TUTAJ. 

Ride Palace
 

Politechniczna 9 
80-175 Gdańsk   

Zachęcamy do zadawania pytań, można to zrobić pisząc na: kontakt@ridepalace.pl oraz dzwoniąc pod 535 008 775.
pixel