Jak wybrać pierwszą hulajnogę wyczynową

2019-07-22
Jak wybrać pierwszą hulajnogę wyczynową
Możesz jeździć na hulajnodze o dowolnym rozmiarze, jednak nie znaczy to, że będzie to jazda łatwa, komfortowa i przyjemna. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru hulajnogi, żeby czerpać jak najwięcej przyjemności i frajdy z jazdy. Tutaj chcemy Wam przedstawić kilka wskazówek, jak prawidłowo dobrać rozmiar hulajnogi.

Dla początkujących:
Nigdy nie wybieraj dla swojego dziecka większej hulajnogi, podpierając się myślą, że „niedługo do niej podrośnie”. Zbyt duża, będzie utrudnieniem w utrzymaniu, co może sprawiać trudności dziecku podczas jazdy. Może to też odbić się na pewności siebie i prowadzić nawet do jakichś wypadków. To wszystko niesamowicie wpływa na Twój komfort – jak czujesz się na hulajnodze podczas jazdy testowej? Czy jest komfortowa? Łatwa w prowadzeniu? Jeżeli tak, to hulajnoga została dobrze dobrana.

Jak dobrać kompletną hulajnogę wyczynową?

Hulajnogi składają się z wielu elementów, na które należy zwrócić uwagę dobierając hulajnogę. Największe utrudnienie powoduje sama różnorodność i szeroki wybór akcesoriów i elementów, z których możemy wybierać.
Cena: Oczywistym jest, że nie chcesz wydawać więcej pieniędzy niż to jest konieczne, jednak jakość większości hulajnóg jest silnie skorelowana z ich ceną. Czym droższa hulajnoga, tym większa szansa na to, że będzie lepszej jakości. Niższa cena może oznaczać gorszą jakość. Jako że ten sport cały czas zyskuje w Polsce na popularności, to coraz więcej na ulicach i w skateparkach pojawia się tańszych rozwiązań. Są one jak najbardziej w porządku, jednak trzeba mieć na uwadze, że w dość krótkim okresie czasu wymagana będzie zmiana. Należy zwrócić uwagę na to, że większość tego typu hulajnóg jest przeznaczona głównie do standardowego użytkowania, a nie wyczynowego.
Rozmiar: Jeżeli po raz pierwszy wybierasz hulajnogę, to możesz odczuwać lekkie zdezorientowanie tym, jak dobrać odpowiedni rozmiar, żeby jak najlepiej pasował. Poprowadzimy Cię tutaj, jak ogólnie dobrać dobrze pasującą hulajnogę, jednak każda osoba jeżdżąca dopasowuje sprzęt już pod indywidualne preferencje. Poniżej kilka wskazówek, jak dobrać kierownicę i podest.Kierownice do hulajnóg  
Jednym z najważniejszych czynników na temat tego, jak będziesz „czuć” hulajnogę są wysokość i szerokość kierownicy. Jak zdecydować jakie rozmiar kierownicy jest najlepszy? Jakie powoduje to różnice?
Wysokość: Najogólniejszą zasadą co do wysokości jest to, że stojąc na hulajnodze wyczynowej kierownica powinna być ponad wysokością bioder w okolicach wysokości talii. Jest to idealny balans pomiędzy komfortem a użytecznością. Jeżeli kierownica będzie za wysoko, to mogą pojawić się problemy z kontrolowaniem hulajnogi i pojawia się ryzyko uderzenia głową o kierownicę. Jeżeli będzie za nisko, to jazda będzie bardzo niekomfortowa. Wysokość zależy też bardzo od indywidualnych preferencji. Osoby, które celują bardziej w jazdę po skateparkach i robienie tricków raczej wybierają trochę niższe kierownice. Z drugiej strony są osoby ceniące jazdę po mieście, które dla komfortu wybierają rozwiązania wyższe.
Szerokość: Riderzy moja różne preferencje co do wyboru szerokości. Dobrą wskazówką, jest wybranie szerokości kierownicy takiej samej jak nasza szerokość ramion. Najpopularniejsze są te w zakresie 18” - 22” (około 45cm - 56cm). Jeżeli chcesz wykonywać techniczne tricki, jak np. barspin, to wybierz węższą kierownicę. Jeśli bardziej interesuje Cię wykonywanie tricków jak big air, czy jazda bez użycia rąk, to lepszym wyborem może okazać się szersza kierownica.  Podesty do hulajnóg

Kolejnym głównym elementem, przy którym ważny jest dobór rozmiaru, jest podest. Jego rozmiar ma wielkie znaczenie podczas jazdy. Większy deck, będzie bardziej komfortowy dla dużych użytkowników. Czym mniejszy, tym łatwiej będzie na nim robić tricki i ogólnie hulajnoga będzie lżejsza.
Długość: Mierzona między końcami płaskiej części decku. Nic, poza tym nie jest w nią wliczane. Większość kompletnych hulajnóg wyczynowych znajduje się w zakresie 19” - 22” (około 48cm – 56cm). Oddzielnie sprzedawane decki, mają długość przeważnie w zakresie 19,5” – 23,5” (49,5cm – 60cm).
Szerokość: Kompletne hulajnogi przeważnie posiadają podesty o szerokości 4” - 5” (10cm – 13cm). Osobno sprzedawane same decki, to 4,5” - 6” (11,5cm – 15cm).
Wybór odpowiedniego rozmiaru: Porady dotyczą osób początkujących, dlatego wyboru decku można dokonać na podstawie swojego wzrostu. Dla osób około 150cm, należy wybierać z najkrótszych decków 4” - 4,5” szerokości i 19” – 20” długości. Jeżeli Twój wzrost to między 150cm-180cm to najlepszym wyborem będzie deck w rozmiarach 4,5” - 5” szerokości i 20” - 22” długości. Powyżej 180cm wzrostu najlepiej wybrać największe dostępne, 4,75” - 6” szerokości i 21,5” - 23,5” długości. Oczywiście warto mieć w pamięci, że mniejsze podesty będą lepiej sprawdzały się przy wykonywaniu tricków, a większe będą bardziej komfortowe.
 


Kółka do hulajnóg
Przeważnie podstawowe hulajnogi wyczynowe wyjeżdżają na kołach 100mm lub 110mm, jednak nie ma większego problemu, żeby dostać koła o wielkości nawet do 125mm. Jeżeli dopiero zaczynasz, to tak naprawdę, rozmiar kół nie będzie miał dużego znaczenia w pierwszej hulajnodze wyczynowej. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to żeby miały metalowy rdzeń. Szukając lepszych zamienników do swoich obecnych kół, trzeba zwrócić uwagę na kompatybilność. Zakres rozmiarowy kół waha się przeważnie w zakresie od 24mm x 100mm do 30mm x 125mm i istnieją też dwa rodzaje wielkości łożysk i osi.  


Zapraszamy do największego sklepu z hulajnogami w Gdańsku, gdzie zakupicie hulajnogi wyczynowe, kierownice, kółka oraz inne akcesoria niezbędne do wykonywania tego sportu. Zamówienia można też składać przez stronę internetową. Wszystkie dostępne hulajnogi znajdziesz TUTAJ.

Ride Palace
Politechniczna 9
80-175 Gdańsk  

Zachęcamy do zadawania pytań, można to zrobić pisząc na: kontakt@ridepalace.pl oraz dzwoniąc pod 535 008 775.  

pixel