Koła do hulajnogi wyczynowej

2019-07-24
Koła do hulajnogi wyczynowej
Szykujesz się do wymiany kół w swojej hulajnodze? W trakcie tego procesu na pewno pojawiają się kolejne pytania, między innymi jakie są różnice w wielkościach kół oraz tym z jakiego materiału owe koła są wykonane. Dla nowych osób wszystkie te różnice oraz mnogość opcji mogą być trochę przytłaczające. Dlatego też, w tym artykule postaramy się, doradzić wam jak dobrać odpowiednie koła.
 
Z czego wykonane są koła do hulajnogi wyczynowej?
Koła do hulajnóg wyczynowych wykonywane są z twardego materiału kompozytowego, zwanego poliuretanem (PU). Poliuretan jest bardzo wytrzymały, zapewnia odpowiednie prędkości i dobrą przyczepność. PU używa się też do produkcji kół do skateboardów, longboardów czy rolek. Koła do hulajnóg wyczynowych posiadają najczęściej metalowy rdzeń, który ma wytrzymywać różnego rodzaju siły działające na koło, powstałe w wyniku wykonywania tricków czy innych akrobacji.
 


Jaka wielkość kół do hulajnogi wyczynowej?
Większość hulajnóg wyczynowych posiada koła 100mm lub 110mm. Hulajnogi dla osób początkujących cechują się mniejszymi kołami – 100mm. Hulajnogi wyczynowe stworzone są przede wszystkim dla osób już w pewien sposób doświadczonych w jeździe, dzięki czemu mają większe koła od 110mm do 120mm. Koła o wielkości 100mm są szybkie i łatwe w manewrowaniu, co idealnie współgra z robieniem tricków. Większe koła (110mm) pozwalają jeździć jeszcze szybciej, jednak potrzebują trochę więcej czasu, żeby nabrać takiej prędkości. Jeżeli zależy Ci na bardzo technicznych akrobacjach, to warto przemyśleć koła w rozmiarze 100mm, jednak jeżeli bardziej liczy się prędkość to większe koła.
 
Jaka twardość kół do hulajnogi wyczynowej?
Twardość kół w hulajnogach, ale nie tylko mierzona jest durometrem Większość standardowych kół do hulajnóg ma oznaczenie twardości około 82A (skala ma zakres od 0A do 100A, gdzie 100 jest najtwardsze). Niższe wartości będą powodowały to, że koła będą wystarczały na dłużej, będą bardziej miękkie i zapewnią lepsze trzymanie nawierzchni. Wyższe wartości będą oznaczały koła twardsze, szybsze i łatwiejsze do wprowadzenia w poślizgi. Koła o wyższym durometrze będą też się szybciej zużywały niż te o niskim. Do jazdy po mieście lepiej wybrać koła bardziej miękkie, a do jazdy po rampach i skateparkach twardsze.
 


Jakie łożyska dobrać do hulajnogi wyczynowej?
Łożyska do hulajnóg wyczynowych oznaczone są najczęściej za pomocą skali ABEC, która określa precyzję. Najczęściej spotykanymi w kompletnych hulajnogach wyczynowych są łożyska z oznaczeniami ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, a niekiedy nawet wyżej. Im wyższe oznaczenie ABEC, tym łożyska bardziej precyzyjne i będące w stanie wytrzymać większą liczbę obrotów na minutę. Jednak poza samą skalą warto zwracać uwagę też na producenta łożysk, gdyż nie zawsze łożyska oznaczone tak samo według skali, np. ABEC-5 będą takiej samej jakości. Warto też wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak ABEC-11, a niekiedy w opisach produktów (zwłaszcza marketowych), pojawiają się takie oznaczenia. Skala ABEC dzieli się na 5 grup: ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5, ABEC-7, ABEC-9.
 


Zapraszamy do największego sklepu z hulajnogami w Gdańsku, Trójmieście oraz na Pomorzu gdzie zakupicie hulajnogi wyczynowe, kierownice, kółka oraz inne akcesoria niezbędne do wykonywania tego sportu. Zamówienia można też składać przez stronę internetową. Wszystkie dostępne hulajnogi znajdziesz TUTAJ. 

Ride Palace
 

Politechniczna 9 
80-175 Gdańsk   

Zachęcamy do zadawania pytań, można to zrobić pisząc na: kontakt@ridepalace.pl oraz dzwoniąc pod 535 008 775.
pixel