Poradnik kupującego: jak wybrać hulajnogę dla dziecka.

2019-08-01
Poradnik kupującego: jak wybrać hulajnogę dla dziecka.
Moda na hulajnogi zrewolucjonizowała miejski transport i aktualnie zdaje się jeszcze przybierać na sile. Widok rozpędzonych dwukołowych maszyn, mknących z dużą prędkością przestaje budzić zdumienie i na stałe wkomponował się w uliczny krajobraz. Co więcej, nie dziwi już nawet młodociana aparycja nieustraszonych kierowców tychże pojazdów. Odziani w swoisty odpowiednik zbroi  (kask + komplet ochraniaczy) stawiają czoła betonowej rzeczywistości dając upust swojemu entuzjazmowi. Ekwilibrystyczne ewolucje wykonywane na skateparkach, czy swobodna przejażdżka ścieżkami miasta to świetny sposób spędzania wolnego czasu, dający wiele frajdy i tak przez wszystkich poszukiwanego poczucia wolności. Jazda na hulajnodze potrafi być szalenie satysfakcjonująca, a dzięki temu, że nauka podstaw jest naprawdę prosta, stanowi świetną propozycję dla coraz młodszych użytkowników. W jaki jednak sposób zweryfikować czy nasza pociecha jest gotowa aby zasiąść za sterami takiego wehikułu? Na pewno wielu rodziców zadaje sobie właśnie takie pytanie. Z pomocą pojawiamy się my, służąc całą naszą wiedzą która, mamy nadzieję, rozwieje wszelkie wątpliwości. 


Na wstępie należy zdać sobie sprawę z tego, że wybór hulajnogi dla dziecka będzie nieco trudniejszy niż w przypadku osoby dorosłej. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które w transparentny sposób powinny nakreślić sytuację i pomóc w podjęciu decyzji. Robiąc ukłon w stronę wszystkich zmartwionych rodziców przygotowaliśmy pewnego rodzaju listę, która z powodzeniem może posłużyć jako wstęp do poradnika. Odpowiedź na zadane poniżej pytania wydaje się być kluczowa, w tak newralgicznej, bo związanej z bezpieczeństwem dziecka, kwestii:
  • jaka hulajnoga będzie idealna dla mojego dziecka?
  • jaki jest rekomendowany wiek dla rozpoczęcia jazdy na hulajnodze?
  • czy istnieją modele hulajnóg skierowane do odpowiednich grup wiekowych?
  • jaką hulajnogę wybrać, 2 czy 3 kołową?
  • jaki rozmiar kół będzie odpowiedni?


Zakup hulajnogi dla dziecka nie musi być tylko i wyłącznie efektem zachcianki, bądź podążaniem za modą. Ten rodzaj fizycznej aktywności może mieć zbawienny wpływ na rozwój dziecka, a podane niżej argumenty powinny przekonać większość sceptyków:
  • hulajnoga pomoże w budowaniu świadomości przestrzennej oraz pozwoli rozwinąć zdolności motoryczne
  • świetna forma zabawy na świeżym powietrzu
  • bardzo dobrze przygotowuje do jazdy na rowerze
  • idealnie nadaje się do wspólnego spędzania czasu

Podstawową kwestią którą należy rozstrzygnąć jest gotowość dziecka do rozpoczęcia jazdy na hulajnodze. Rozwój dzieci postępuje w różnym tempie i sucha informacja jaką jest wiek nie zawsze odzwierciedla jego faktyczny stopień. Stąd też, poziom zdolności motorycznych jest zdecydowanie lepszym wskaźnikiem niż chociażby wzrost czy waga. W zasadzie każde dziecko które jest w stanie samodzielnie i stabilnie chodzić powinno poradzić sobie z opanowaniem hulajnogi. Tak więc, próg wejścia w ten rodzaj aktywności jest naprawdę niski i z powodzeniem można ją zacząć w wieku 2-3 lat. Oczywiście jak w przypadku każdego sportu należy mieć na uwadze, że im wcześniej dziecko zacznie oswajać się z hulajnogą tym szybciej opanuje podstawy.  Biorąc powyższe pod uwagę początek przygody z hulajnogą powinien być mocno skorelowany z rozwojem zdolności motorycznych. Dla mniejszych, bądź nieco mniej skoordynowanych dzieci warto wziąć pod uwagę dopasowanie możliwie jak najłatwiejszej i wygodnej w obsłudze hulajnogi, która nie zniechęci pociechy na samym początku przygody. 


Trójkołowa czy klasyczna - jakie są różnice?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest kluczowa w kwestii bezpieczeństwa i czerpania przyjemności z jazdy przez dziecko. Jako, że producenci rozpieszczają nas mnogością modeli, wybór odpowiedniego może przysporzyć nieco kłopotów. Spiesząc z pomocą przedstawiamy mały poradnik traktujący o najbardziej popularnych modelach:


1. Dwa kółka z przodu, jedno z tyłu - sterowanie za pomocą balansu ciała

Najbardziej popularna wersja hulajnogi dla dzieci. Idealna dla najmłodszych użytkowników gdyż w wymierny sposób zwalnia je z najtrudniejszej pracy jaką jest utrzymania balansu. Podczas jazdy na wprost dwa kółka z przodu gwarantują dużą stabilność, a skręty wykonuje się poprzez delikatne pochylenie ciała. Taki rodzaj sterowania jest łatwy do opanowania dla dzieci, a co więcej uczy je w intuicyjny sposób podstaw związanych z kontrolowaniem własnego ośrodka ciężkości oraz dostosowywaniem prędkości podczas wykonywania skrętów. Dodatkowo buduje u dzieci pewność podczas wychylania środka ciężkości, co bardzo ułatwi naukę jazdy na standardowej hulajnodze. Idealny wybór dla dzieci w wieku 3-7 lat.      

2. Dwa kółka z przodu, jedno z tyłu - sterowanie za pomocą kierownicy
Najlepsza opcja dla najmłodszych użytkowników. Ten rodzaj hulajnogi nie wymaga balansu ciała i utrzymywania stabilnej postawy ciała, dlatego sprawdzi się nawet u 2 letnich dzieci. Niestety tego rodzaju hulajnogi nie przynoszą żadnych benefitów w rozwoju poczucia własnego środka ciężkości czy balansu ciała. Mimo wszystko warto je rozważyć jako wprowadzenie do jazdy na wszelkich pojazdach u najmłodszych dzieci.

3. Standardowa hulajnoga dwukołowa
Jazda na tego typu hulajnodze wymaga dobrej koordynacji oraz balansu. W celu utrzymanie stabilności należy nabrać chociaż małej prędkości. Wykonywanie skrętów wymaga wychylenia środka ciężkości oraz dobrej kontroli motorycznej całego ciała. 
Podobnie jak w przypadku nauki jazdy na rowerze, dziecko musi zrealizować dwa główne założenia:
  • nabranie i utrzymanie prędkości - dziecko musi być wystarczająco silne aby napędzić hulajnogę oraz wytrzymałe, aby utrzymywać prędkość która pozwoli utrzymać stabilność
  • kierowanie - dziecko musi nauczyć się ciągłego kontrolowania kierownicy


Zestawienie hulajnóg ze względu na poziom trudności/zaawansowania:

  • 3 kołowe sterowane za pomocą kierownicy - najłatwiejsze
  • 3 kołowe sterowane za pomocą balansu ciała
  • dwukołowe - najtrudniejsze

Jaki model hulajnogi wybrać?
3-kołowa hulajnoga będzie odpowiednim wyborem jeśli:
  • jest to pierwsza hulajnoga
  • jeśli dziecko nie opanowało jeszcze jazdy na rowerze
  • jeśli dziecko nie jest specjalnie aktywne fizycznie
  • wiek dziecka to 2-5 lat

Standardowa hulajnoga powinna okazać się dobrym wyborem w przypadku gdy:
  • dziecko jest aktywne fizycznie
  • dziecko potrafi jeździć na rowerze
  • dziecko swobodnie jeździ na 3-kołowej hulajnodze


Jaką wielkość hulajnogi wybrać?
Odpowiedź na to pytanie będzie podyktowana wielkością ciała oraz zdolnościami motorycznymi dziecka. Na początku warto zapoznać się z różnicami które wpływają na klasyfikację hulajnogi ze względu na jej wielkość. Podstawowym kryterium w tym aspekcie jest wielkość kół:
  • małe 100 - 120 - 125 mm
  • średnie 145 - 180 mm
  • duże 200 - 205 mm
  • bardzo duże - 230 mm 

Hulajnogi z małymi kołami.

Wbrew obiegowej opinii małe koła nie są zarezerwowane wyłącznie dla hulajnóg dziecięcych. Większość dobrej jakości hulajnóg wykonana jest z aluminium, a ich wytrzymałość pozwala na udźwig do 100kg. Jedyną przeszkodą dla osoby dorosłej będzie niska kierownica, której usytuowanie będzie prowadziło do niepożądanego garbienia się podczas jazdy.Mały rozmiar decku nie ma wielkiego znaczenia, gdyż podczas jazdy potrzebujemy miejsca tak naprawdę na tylko jedną stopę. Aktualnie większość mniejszych hulajnóg posiada regulowane kierownice, które pozwalają z powodzeniem korzystać z nich również przez osoby dorosłe. Małe gabaryty czynią z nich naprawdę fajny środek miejskiego transportu.Mniejsze gabaryty oraz zdecydowanie lżejsza konstrukcja ułatwiają kontrolę takiej hulajnogi, a kierowanie, przyspieszania czy hamowanie nie będzie sprawiało kłopotów nawet dzieciom. 


Hulajnogi z dużymi kołami.

Większe koła wymagają więcej wysiłku do wprawienia ich w ruch oraz sterowania podczas jazdy. Proces hamowania również jest wydłużony i może przysporzyć nieco problemów. Dlatego też, tego rodzaju hulajnogi mogą być nieco zbyt dużym wyzwaniem dla małych dzieci. Jednakże duży wheelbase skutkuję zwiększoną stabilnością, a duże koła gwarantują wysoki komfort użytkowania niezależnie od podłoża. Większa hulajnoga determinuje również sposób jazdy, któremu w tym wypadku zdecydowanie bliżej będzie do wolnej, dystyngowanej przejażdżki niż agresywnej jazdy.Za najważniejszą w kwestii bezpieczeństwa można zdecydowanie uznać wysokość na jakiej znajduję się kierownica hulajnogi. Najbardziej optymalnym ustawieniem jest poziom pasa, jednak w przypadku dzieci może być ciężko takowe uzyskać. W takim wypadku należy kategorycznie unikać sytuacji w której kierownica znajduję się na wysokości głowy bądź szyi, gdyż znacznie zwiększa to ryzyko wystąpienia kontuzji tych newralgicznych rejonów. Kierownica poniżej linii szyi będzie jak najbardziej optymalnym ustawieniem.


Podsumowanie

Jeśli zdolności motoryczne dziecka na to pozwalają najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniej hulajnogi będzie jazda testowa, na każdym z przedstawionych wyżej modeli. W przypadku gdy wybór nastręczy więcej problemów, zawsze lepszym rozwiązaniem będzie wybór mniejszej hulajnogi gdyż jest ona zdecydowanie łatwiejsza w użyciu.Biorąc powyższe pod uwagę należy mieć na względzie, że jazda na hulajnodze ma sprawiać przede wszystkim frajdę i dlatego nie powinno się bagatelizować zdania dzieci w kwestii wyboru.



Zapraszamy do największego sklepu z hulajnogami w Gdańsku, Trójmieście oraz na Pomorzu gdzie zakupicie hulajnogi wyczynowe, kierownice, kółka oraz inne akcesoria niezbędne do wykonywania tego sportu. Zamówienia można też składać przez stronę internetową. Wszystkie dostępne hulajnogi znajdziesz TUTAJ

Ride Palace
 

Politechniczna 9 
80-175 Gdańsk   

Zachęcamy do zadawania pytań, można to zrobić pisząc na: kontakt@ridepalace.pl oraz dzwoniąc pod 535 008 775.


pixel