Skateshop Gdańsk - Jak wybrać idealną deskorolkę

2020-02-10

 

 

Przy skręcaniu swojego pierwszego, w pełni spersonalizowanego skateboarda nowi riderzy mogą poczuć się przytłoczeni mnogością części, długości oraz całej gamy przeróżnych kompozytów. Aby ułatwić Wam trochę te zadania postanowiliśmy rozłożyć deskorolkę na części i pokrótce przybliżyć Wam na co w szczególności zwrócić uwagę podczas składania własnego kompletu.

 


Najbardziej oczywistą i fundamentalną rzeczą jest oczywiście deck – blat naszego skateboardu, można powiedzieć, że przez swój rozmiar i kształt jest zupełnym przeciwieństwem longboardu i najlepszym rozwiązaniem do jazdy streetowej czy wykonywaniu tricków przez zarówno początkujących jak i zawodowców.

 


Jeśli masz jakieś wątpliwości, lub nie wiesz jaki blat będzie idealny pod Twoje preferencje to serdecznie zapraszamy Cię do naszego sklepu przy ul. Politechnicznej 9 w Gdańsku, gdzie profesjonalna obsługa chętnie pomoże Ci z wyborem. Natomiast jeśli Gdańsk jest Ci nie po drodze to zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

 

Jak dobrać jego wielkość i jak często go wymieniać?

 

O ile każdy po przygodzie ze skate'em będzie mieć już jakieś własne preferencje co do rozmiaru, to przy zakupie pierwszego blatu musimy zdać się na pomoc.

Ponieważ podczas użytkowania blaty się eksploatują i trzeba je wymieniać co kilka-kilkanaście tygodni (po roku jeśli mamy szczęście, lub nie jeździmy za często), to szybko nabierzemy własnych preferencji.

Wbrew temu co mogłoby się wydawać parametrem jaki będzie nas najbardziej interesował podczas zakupu nie jest długość, ani nawet wheelbase ale szerokość decku. Skateboardy często już w nazwie mają podaną wyrażoną szerokość deski w calach przeważnie 7.5-8.25''. Sama szerokość blatu powinna być zależna od naszego wzrostu, rozmiaru buta i stylu jazdy; jeśli zdecydujemy się na zbyt szeroką deską może okazać się, że do wykonywania tricków będziemy potrzebować większej siły, co może zniechęcić nas do nauki nowych tricków; zbyt wąska z kolei, odbije się na naszej stabilności.



No ale od czegoś trzeba zacząć, jaką deskę powinniśmy nabyć jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia, ani osobistych preferencji co do rozmiaru? Większość nastolatków oraz dorosłych najlepiej będzie się czuło na desce o szerokości nie mniejszej niż 7,5'', ale szersza deska może się okazać stabilniejsza – wszystko zależy od Twojej budowy i rozmiaru buta.

Generalizując osoby powyżej 13 roku życia, powyżej 1,6m lub z rozmiarem buta powyżej 42 powinny celować w deski 7,5'' wzwyż. Dla osób w wieku 9-12 o wzroście pomiędzy 1,4-1,6 i numerze buta 36-39 zalecane są deski o rozmiarze 7,3''. Dla 5-8 latków natomiast odpowiednia powinna być deska o szerokości od 6,5'' do 7''.



Deski 7.5-8'' przeważnie klasyfikowane są jako blaty do jazdy technicznej, streetowej, 8-8,25 do jazdy w parkach, po railach i bowlach, 8,5'' natomiast to typowe bowlówki, ale mogą się też sprawdzić jako cruisery czy środki transportu.

Po czym poznać, że deck należy wymienić? Jeśli zauważymy, że przy nosie albo kicku zaczynają pojawiać się drzazgi a same drewno rozwarstwiać, to oznacza, że najwyższy czas pomyśleć nad wymianą blatu. Jazda w wilgoci lub na zimnie również może mieć niekorzystny wpływ na deskę – może sprawić, że zacznie się rozwarstwiać lub odkształcać, a to przełoży się na nierówny kontakt kół z podłożem i jazdę.

 

Warto również zaznajomić się z różnymi kształtami desek, aby wiedzieć jakie jest ich przeznaczenie, może bowiem okazać się, że do naszego stylu jazdy pasowała będzie shortboard albo cruiser. Należy zadać sobie przed zakupem pytanie: na czym najbardziej mi zależy w kwestii skateboardu? Dla jednych będzie to głównie dojazd do szkoły, a dla innych tricki i jazda w skateparku.

 
bowl skateboard

Wyszczególnić możemy cztery rodzaje kształtów:

- Shortboardy – najkrótsze z desek, zaprojektowane tak by skakać na nich jak najwyżej i wykonywać tricki; najlepiej sprawdzające się podczas jazdy na skateparku i streetowej.

 


- Cruisery – mimo iż często są wyposażone w kicktaile to bardziej skierowane do zwykłego przemieszczania się. Najbardziej uniwersalne i zwrotne, skierowane dla ludzi chcących głównie jeździć po mieście, a tricki robić dodatkowo „po drodze”


 

- Old School – Przeważnie posiadają płaski nos'e i kicktail, sam deck jest asymetryczny, nieco szerszy przy nosi'e. Jest to najlepszy wybór jeśli celujemy w uliczny carving, jazdę w basenach albo po rampach.


 

- longboard – jeśli nie interesuje Cię robienie tricków, a deska ma służyć wyłącznie do przemieszczania się to warto zastanowić się nad wyborem longboarda zamiast skateboarda ponieważ oferują znacznie większą, stabilniejszą platformę, większe koła, a niektóre modele dodatkowo znajdują się znacznie bliżej ziemi. Dzięki temu jazda na nich jest stabilniejsza, płynniejsza i mniej męcząca.


 

Gdzie kupić deskorolkę?

 

Jeśli jesteś mieszkańcem, lub akurat wybierasz się w okolice Trójmiasta to jedynym słusznym rozwiązaniem jest odwiedzenie naszego sklepu stacjonarnego w Gdańsku na ul. Politechnicznej 9. Wszystkie nasze produkty znajdują się na miejscu a profesjonalna obsługa chętnie pomoże z wyborem. Natomiast jeśli nie masz możliwości odwiedzić nas osobiście to wszystkie dostępne produkty możesz zamówić również na naszej stronie internetowej. Zapraszamy!

 



Główne cechy decku skateboardowego.



Deskorolki różnią się rozmiarem, ale przeważnie mieszczą się w 7-10 calach, wykonane są z siedmiu warstw drewna, bambusa, żywicy, włókna szklanego lub plastiku, lub mieszanki tychże. Można spotkać się np z deskami wykonany z 6 warstw klonu kanadyjskiego i 1 warstwy włókna szklanego która wzmacnia konstrukcję. Decyzja o tym jaki rodzaj decku wybrać i tym razem zależy od Twoich indywidualnych preferencji oraz tego jaki styl jazdy planujesz uprawiać. Poniżej wypisaliśmy kilka czynników na które powinieneś zwrócić uwagę.

Szerokość: tak jak pisaliśmy wcześniej, dobierając deck szczególną uwagę zwróć na szerokość a nie na długość. Przeciętna szerokość decku mieścić się będzie między 7,5-8,25''. Odpowiedni rozmiar zależny będzie od Twoich gabarytów oraz stylu jazdy. Zbyt szeroka deska wymagać od Ciebie będzie większej siły co utrudni naukę trików. Za mała z kolei będzie niestabilna. Większość nastolatków oraz dorosłych powinna celować przynajmniej w rozmiar 7,5''. Większe blaty z reguły dedykowane są do jazdy w basenach, a mniejsze do streetu.

szerokość deskorolki

Długość: liczona od początku nose'a do końca taila, przeważnie mieści się w granicach 28''-32'', ale tak jak pisaliśmy wcześniej szerokość oraz wheelbase są głównymi parametrami na których powinniśmy się skupić.

długość deskorolki

Wheelbase: jest to odstęp między jednym trakiem a drugim, a konkretnie między wewnętrznymi otworami montażowymi. Przeciętny wheelbase mieści się w granicach 13-15''. Część desek wyposażona jest również w więcej otworów montażowych co umożliwia eksperymentowanie z wheelbasem, który drastycznie zmienia sposób w jaki zachowuje się Twój skateboard.

wheelbase

Nose i tail: nose to przód deski a tail to tył. Niekiedy problemów przysparzać może rozróżnienie stron blatu, na szczęście większość z nich ma grafiki zaprojektowane w sposób który to ułatwia. Wiele desek posiada bardzie "zadarty" kick na tailu i nieco mniej podniesiony kick na nose.

Otwory montażowe: wywiercone w blacie otwory do których montuje się traki. Standardowo znajdują się po cztery otwory z każdej strony, ale może być ich więcej dla samodzielnego regulowania wheelbasu.

Warstwy: Zamiast używać jednego grubego kawałka drewna każdy blat wykonany jest z kilku (przeważnie z 7, a bardzo rzadko z więcej niż 9) cienkich warstw, lub ewentualnym połączeniem bambusa czy włóka szklanego. Warstwy są precyzyjnie sprasowane razem dla jednolitego efektu. Dzięki łączeniu ich naprzemiennie względem faktury drewna decki są znacznie wytrzymalsze.

warstwy deskorolki

Concave: to podłużne wygięcie wzdłuż deski, które tworzy swojego rodzaju "rynienkę". Pozwala na bardziej kontrolowaną jazdę, a dodatkowo wzmacnia blat.

EFP: czyli skrót od effective foot platform, w przeciwieństwie od wheelbasu, który określa długość dzielącą traki, EFP określa faktyczne miejsce na stopy górnej części decku. Innymi słowy podaje obszar blatu który nie jest nosem ani tailem.

Rails: Czyli krawędzie biegnące wzdłuż długości decku. Mają wpływ na to jak skateboard będzie się prowadził. Zaokrąglone krawędzie są najbardziej popularne wśród deskorolek i najlepiej sprawdzają się przy wszystkich flip trickach. Ostrzejsze krawędzie lepiej przytrzymują nasze stopy podczas wykonywania slajdów. Krawędzie typu gas pedal, posiadają zaostrzone końce, mogę też miejscami zmieniać concave deski.



Typy concave'u



To w jaki concave została wyposażona deska ma niebagatelne znaczenie w kontekście zarówno samej jazdy jak i wykonywania tricków. Producenci prześcigają się z eksperymentalnymi typami concavu aby jak najbardziej ułatwić zarówno początkującym jak i zawodowcom zadanie. Większość concaveu ma za zadanie możliwe powiększyć przestrzeń dla nóg i zwiększyć ich przyczepność z deską, to z kolei przekłada się na łatwiejsze slajdy, drifting oraz samo skręcanie.



Radial concave: Jeden z najczęściej spotykanych concavów, przypomina trochę rozciągniętą literę U kiedy spojrzymy na deskę bezpośrednio od frontu. W zależności od deski może być głębszy lub płytszy, a jego zadaniem jest zwiększenie "przyczepności" deski do nóg i jest przydatny niemal w każdym typie jazdy.

Progressive concave: Kształtem przypomina radial concave ale z bardziej wyolbrzymionymi krawędziami. Platforma jest bardziej płaska, a krawędzie mocniej podniesione, dzięki czemu stopy jeszcze lepiej wpasowują się w deskę.

W-Concave: swoim kształtem przypomina literę W – dodatkowe wygięcie na środku umożliwia lepsze przenoszenie energii z palców na obcas, w rezultacie otrzymujemy więcej precyzji oraz responsywności podczas skręcania.

Tub: tub concave, nazywany również flat-cavem, podobny do radial concave, ale zamiast stopniowego podnoszenia się krawędzi, mamy tutaj część płaską oraz gwałtowne podniesienie krawędzi pod ostrym kątem. Płaski deck pozwala nam na wygodniejszą jazdę, ale ostre krawędzie w dalszym ciągu pozwalają na płynne przenoszenie energii.

Asymetryczny: jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj decku w którym jedna krawędź podniesiona jest bardziej względem drugiej. Umożliwia to sprowadzenie więcej energi na pięty podczas ostrych zakrętów.

Convex: concave tego typu to krawędzie wygięte w dół względem środka deski, na samym środku pozostaje nam "garb. Są rzadko spotykane, ale bardzo cenione przez raiderów praktykujących downhill albo slalom ponieważ wybrzuszenie na środku deski zapewnia nam bardziej naturalną pozycję dla stóp.

Płaskie: deski bez concaveu są całkiem płaskie i nie posiadają podniesionych krawędzi. Rozwiązanie częściej spotykane przy longboardach niż skateboardach, głównie przeznaczone dla osób chcących uprawiać cross-step na desce.


typy concaveu


Camber i rocker.



W przeciwieństwie do concave'u camber oraz rocker to wygięcia deski idące wzdłuż deski zamiast od jednego boku do drugiego, ale tak jak te poprzednie również odgrywają ważną rolę w trakcie jazdy.

Camber to wybrzuszenie deski na jej środku – kiedy spojrzymy na nasz skateboard z boku zauważymy wyraźnego "garba", rocker natomiast jest odwrotnością, czyli patrząc z boku nasz deck przypominać będzie kołyskę – końce deski będą podniesone względem środka. Wygięcia te z reguły są dosyć subtelne, aczkolwiek spotkać się można z naprawdę agresywnymi camberami i rockerami.

rocker camber

Większość skateboardów posiada naturalny, lekki camber, ale niektóre skateboardy i longboardy posiadają jeszcze bardziej podniesiony środek deski – taki zabieg, przez podniesienie środka ciężkości, zwiększa nam flex deski. Analogicznie deski z rockerem mają niżej osadzony środek ciężkości co zwiększa nasze poczucie stabilności, a minimalny flex jest dobrym rozwiązaniem dla osób uprawiający donwhill i agresywny carving.



Kicktail



Zaokrąglone ku górze końce deskorolki nazywane są kickami. Są one niezbędne (no, może nie niezbędne, ale jednak bardzo, bardzo polecane, zwłaszcza dla początkujących) do wykonywania tricków – od najbardziej fundamentalnego ollie zaczynając, ten z kolei dopiero otwiera furtkę do całej gamy innych ewolucji. Kicki przydają się również do ostrych zakrętów, pivotów i generalnego kontrolowania deski. Niektóre longboardy również wyposażone zostały w niewielki kick, przeznaczony raczej do poprawiania sobie kąta skrętu niż do wykonywania tricków.


kicktail


Konstrukcja Skateboardu



Zanim zdecydujemy się na zakup decku i szlifowanie naszych umiejętności warto jeszcze zapoznać się z samą konstrukcją drewna – czyli z jakich warstw składa się deck, bo tak jak pisaliśmy wcześniej skateboard nie jest wykonany z jednego litego kawałka, a kilku cieńszych warstw. Jednym z najlepszych i najczęściej spotykanych rodzajów drewna jest klon – elastyczny, ale wytrzymały idealnie nadaje się do kształtowania deski. Choć ilość wart może czasem się różnić, to jednak w zdecydowanie większości modeli spotkamy się z 7 warstwami klonu. Na tyle dużo, aby deska wytrzymała skoki oraz ewolucje, ale nie na tyle aby stała się zbyt ciężka i trudna do podbicia. Można również spotkać się z deckami wzbogacanymi włóknem szklanym, lub bambusem – lekkimi ale bardzo trwałymi materiałami, które zmniejszają wagę deski przy jednoczesnym zwiększeniem wytrzymałości.

warstwy skateboardu

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci nieco podjęcie decyzji i wybór idealnej deskorolki dla siebie, natomiast pamiętaj, że jeśli masz jakieś pytania zawsze możesz się z nami kontaktować mailowo, telefonicznie lub bezpośrednio w sklepie.

Ride Palace
Politechniczna 9
80-175 Gdańsk
TEL
535 008 775
E-MAIL
kontakt@ridepalace.pl

pixel