Y-bar czy T-bar oraz inne różnice w kierownicach hulajnóg wyczynowych

2019-09-24
Y-bar czy T-bar oraz inne różnice w kierownicach hulajnóg wyczynowych
Kierownice w hulajnogach wyczynowych projektowane są przede wszystkim do jazdy freestyle, jednak wszystko w granicach rozsądku. Tak jak w przypadku każdej innej aktywności sportowej, tak i jazda wyczynowa na hulajnodze wymaga zaangażowania szarych komórek. Kierownice hulajnóg wyczynowych są bardzo wytrzymałe jednak nie niezniszczalne. Wykonane są zazwyczaj z CrMo/stali, aluminium lub tytanu. Pod względem wagi, najlżejsze będą kierownice wykonane z tytanu, a zaraz za nimi aluminiowe. Te wykonane ze stali będą zdecydowanie najcięższe od pozostałych.

Jeżeli chodzi o wytrzymałość, to najtwardsze są te wykonane z tytanu, następnie CrMo/stalowe. Kierownice aluminiowe są mniej wytrzymałe od reszty tutaj wymienionych. Dlaczego w takim razie wszyscy nie korzystają z kierownic tytanowych? Odpowiedź jest bardzo prosta, wynika to przede wszystkim z ceny. Kierownice tytanowe są w większości przypadków wielokrotnie droższe od tych stalowych czy aluminiowych.
Aluminiowe kierownice powinny być wybierane przez tych riderów, których waga nie przekracza 50 kilogramów lub takich którzy wykonują tricki w sposób bezbłędny. W przypadku kierownic aluminiowych niezwykle ważne jest, aby używać zacisków, które zakrywają zupełnie szparę u dołu kierownicy.Kierownice do hulajnóg można rozdzielić według następujących kryteriów:

1. Użyty materiał
Aluminium vs CrMo/stal vs Tytan

2. Wewnętrzna i zewnętrzna średnica rury
Zazwyczaj stosowane są dwie różne zewnętrzne średnice (31,8mm i 34,9mm) i trzy różne wewnętrzne średnice (28,7mm, 31,8mm i 25mm). Najrzadziej spotykane 25mm wewnętrznej średnicy występuje tylko w niektórych kierownicach aluminiowych, których zewnętrzna średnica wynosi 31,8mm. Kierownice te NIE mogą być połączone z widelcem regular przy użyciu systemów kompresji ICS i IHC, pasują jedynie do systemu SCS.
31,8m zewnętrznej średnicy + 28,7mm wewnętrznej jest standardowym połączeniem dla CrMo/stali i tytanowych kierownic. Zewnętrzna średnica 34,9mm pojawia się we wszystkich rodzajach kierownic – aluminiowych (28,7mm wewnętrzna średnica) i CrMo/stalowych i tytanowych. Pozostałe – 31,8mm średnicy wewnętrznej - zostały zaprojektowane do współpracy z systemem HIC. Dlatego tego typu kierownice nazywane są oversized (aluminiowe kierownice mają mniejsze średnice wewnętrzne przy takich samych wymiarach zewnętrznych w zależności od grubości ścianek).
CrMo/stalowe i tytanowe kierownice z zewnętrzną średnicą 34,9mm są zwykle nazywane kierownicami HIC lub oversized. Ten dopisek pojawia się bardzo często już w samej nazwie produktu, nie zawsze jest o tym informacja w specyfikacji technicznej takowego.

3. ICS/IHC, SCS, HIC
Na temat różnic w systemach kompresji zapraszamy do artykułu: HIC VS SCS VS ICS – JAKI RODZAJ SYSTEMU KOMPRESJI WYBRAĆ DO HULAJNOGI WYCZYNOWEJ?

4. Backsweep vs zero backsweep
Jest to kąt wygięcia poziomej ramy kierownicy w kierunku osoby na niej jeżdżącej. Można wyróżnić przede wszystkim:
- różne wygięcia (w góre, w dól, do tyłu), które mają poprawiać komfort trzymania kierownicy. Przede wszystkim, szersze kierownice, są bardziej komfortowe, kiedy mają backsweep. Downsweep i upsweep mają dokładnie takie samo zadanie.
- Zero backsweep oznacza, że kierownica jest prosta = brak wygięcia.

5. Kształty kierownic Y-bar i T-bar
- kierownice w kształcie litery T są lżejsze od tych w kształcie Y
- kierownice w kształcę litery Y są bardziej wytrzymałe od T-barów
- T-bary są bardziej popularne w przypadku jazdy ulicznej

6. Wymiary kierownic – wysokość i szerokość
- Czym wyższa i szersza tym bardziej popularna
- Riderzy hulajnóg wyczynowych wybierają przede wszystkim niższe i węższe kierownice (ma to wpływ na wykonywanie tricków na skateparku)
- Osoby jeżdżące głównie po ulicach, chodnikach, ścieżkach wybierają raczej kierownice wysokie i szerokie, bo dzięki temu jest łatwiej utrzymać hulajnogę i mieć nad nią kontrolę przy dużych prędkościach. Wyższe kierownice są też lepsze to wykonywania bunnyhopów.Zapraszamy do największego sklepu z hulajnogami w Gdańsku, gdzie zakupicie hulajnogi wyczynowe, kierownice, kółka oraz inne akcesoria niezbędne do wykonywania tego sportu. Zamówienia można też składać przez stronę internetową. Wszystkie dostępne hulajnogi znajdziesz TUTAJ.

Ride Palace
Politechniczna 9
80-175 Gdańsk  

Zachęcamy do zadawania pytań, można to zrobić pisząc na: kontakt@ridepalace.pl oraz dzwoniąc pod 535 008 775.
pixel